Запрашаем на літаратурна-музычную імпрэзу, прымеркаваную да Міжнароднага дня роднай мовы

19 лютага 2021 г. а 16-й гадзіне Дзяржаўны музей гісторыі беларускай літаратуры запрашае на літаратурна-музычную імпрэзу “Родная мова ў марах, у песнях, у снах…”, прымеркаваную да Міжнароднага дня роднай мовы.

Сёння ў свеце налічваецца больш за 6 тысяч моў. Палова з іх знаходзіцца пад пагрозай знікнення. Менавіта дзеля іх захавання, садзейнічання прызнанню і выкарыстанню ў 1999 годзе рашэннем ЮНЕСКА быў абвешчаны Міжнародны дзень роднай мовы, які штогод адзначаецца 21 лютага.

Дзень роднай мовы – нагода яшчэ раз задумацца пра лёс і будучыню мовы, якую мы завём матчынай.

Мова жывая, пакуль на ёй размаўляюць. Паводле дадзеных перапісу насельніцтва, беларускую мову лічаць роднай 5 мільёнаў 58 тысяч жыхароў нашай краіны. Гэта значыць, большасць грамадзян Беларусі.

Сёння гонар і абавязак кожнага з нас – шанаваць родную мову, абараняць яе. У першых шэрагах абаронцаў нацыянальнага скарбу заўсёды ідуць пісьменнікі, якія звяртаюцца да нас, беларусаў, каб мы не цураліся роднага слова, моцай мастацкага выказвання паказваюць нам і ўсяму свету багацце і прыгажосць беларускай мовы, яе чысціню, выразнасць і мілагучнасць.

Падчас мерапрыемства “Родная мова ў марах, у песнях, у снах…” прагучаць вершы беларускіх паэтаў і народныя песні ў выкананні струдэнцкіх творчых калектываў мінскіх навучальных устаноў:

• студэнтаў творчага саюза БДУ,
  • паэтычнага тэатра “Рытмы сэрца” (БДУІР),
  • вакальнай студыі “Шанс” (БДУІР),
  • навучэнцаў Мінскага дзяржаўнага аўтамеханічнага каледжа імя акадэміка М.С. Высоцкага.

Разам адсвяткуем Дзень роднай мовы!

Кошт – 3 рублі.

Дзе: Дзяржаўны музей гісторыі беларускай літаратуры (вул. М.Багдановіча, 13).

Тэл. для даведак і папярэдняй замовы квіткоў: (017) 363-56-21, (017) 395-44-47.