10 ліпеня 1980 г. у в. Пуцілкавічы, дзе нарадзіўся народны паэт Беларусі Пятрусь Броўка, быў заснаваны мемарыяльны музей. 16_1_brouka_phПяць гадоў ішла напружаная праца па зборы неабходных звестак для аднаўлення роднага дома паэта, які ў гады вайны спалілі гітлераўцы. Хата-музей П. Броўкі была адкрыта ў ліпені 1985 г.

Дом быў адноўлены на месцы сядзібы сям’і П. Броўкі, якая жыла там з 1925 г. У новай хаце, па сваіх памерах значна большай, размешчана цікавая экспазіцыя. Яна складаецца з 2 частак – мемарыяльнай і літаратурнай. У мемарыяльнай частцы сабраны рэчы, што адлюстроўваюць побыт сялян краю, у тым ліку і сям’і П. Броўкі ў пачатку XX ст. У літаратурнай – жыццё і творчасць паэта. Шматлікія копіі рукапісаў, выдадзеныя творы, унікальныя фотаздымкі раскрываюць стаўленне П. Броўкі як паэта-грамадзяніна. Шырока прадстаўлены этнаграфічныя матэрыялы і мемарыяльныя рэчы паэта, якія адлюстроўваюць перыяд яго жыцця ў вёсцы і ранні перыяд яго творчасці.

Адрас: в. Пуцілкавічы  Ушацкага раёна Віцебскай вобласці

Тэл.: (8-02158) 3-22-64