У музеі адбылася ІІІ-я Навукова-практычная канферэнцыя “Беларусь, ты збудавана з беларускіх слоў!”

28 лютага 2022 г. у “Дзяржаўным музеі гісторыі беларускай літаратуры” адбылася ІІІ-я Навукова-практычная канферэнцыя “Беларусь, ты збудавана з беларускіх слоў!”, прымеркаваная да Міжнароднага Дня роднай мовы.

Для ўдзелу ў канферэнцыі было пададзена амаль 60 заявак вучняў
VІІI-XІ класаў з Мінска і Мінскай вобласці. Арганізацыйны камітэт канферэнцыі адабраў 50 работ. Канферэнцыя праходзіла ў дзвюх секцыях: літаратуразнаўчай і краязнаўчай.

Лаўрэатамі ў краязнаўчай секцыі сталі: Звяруга Яўген – І месца; Лозка Дар’я – ІІ месца; Мыцько Дар’я – ІІІ месца.

Лаўрэаты літаратуразнаўчай секцыі сярод вучняў 8-9 класаў: Кулікова Варвара – І месца; Магілёўцава Соф’я – ІІ месца; Канапацкая Дарына – ІІІ месца.

Лаўрэаты літаратуразнаўчай секцыі сярод вучняў 10-11 класаў: Матвейчук Ульяна – І месца; Французава Ганна – ІІ месца; Фінке Дар’я – ІІ месца; Осіпаў Аляксей – ІІІ месца; Зубрыцкая Ганна – ІІІ месца.

Віншуем пераможцаў і ўдзельнікаў з выдатным завяршэннем працы і жадаем поспехаў у будучых даследаваннях!