Месца

Падзеі не знойдзены.

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: An access token is required to request this resource.
Type: OAuthException
Solution: See here for how to solve this error

Date

31 снеж 2019 - 30 Ліст 2021

Time

All Day

Пастаянная экспазіцыя “Беларуская літаратура другой паловы ХХ ст.”

Дзяржаўны музей гісторыі беларускай літаратуры запрашае наведаць пастаянную экспазіцыю “Беларуская літаратура другой паловы ХХ стагоддзя”.

Беларуская літаратура другой паловы ХХ стагоддзя (канец 1940-х – 2000 гг.) – з’явa нaдзвычaй шмaтгpaннaя i paзнacтaйнaя пa cвaix мacтaцкix кipyнкax, пoшyкax i нaбыткax. Літаратура гэтага перыяду вызначаецца ўваходам у сусветны літаратурны кантэкст беларускіх аўтараў і твораў.

Культурныя працэсы, у тым ліку літаратурнае жыццё, заўсёды існуюць у варунках сацыяльна-грамадскіх падзей, адлюстроўваюць іх. Літаратура адзначанага перыяду разглядаецца паводле падзелу на пакаленні творцаў, што ў значнай ступені адпавядае тым гістарычным перыядам, у якія яны прыйшлі ў літаратуру, – пасляваеннаму часу (канец 1940-х–сяр. 1950-х), хрушчоўскай адлізе (1955–1964), брэжнеўскаму застою (1964–1985), гарбачоўскай перабудове (1985–1991), станаўленню незалежнай дзяржавы (1991–2000). Кожнае з пісьменніцкіх пакаленняў па-свойму развівала жанры нацыянальнай літаратуры і ўзбагачала яе тэмамі, па-мастацку адлюстроўваючы праўду жыцця.

Асобныя інтэр’ерныя і тэматычныя комплексы пастаяннай экспазіцыі – “Студэнцкі пакой у інтэрнаце філфака”, “Ленінская бібліятэка”, “Каралішчавічы – Дом творчасці пісьменнікаў”, “Працоўны кабінет пісьменніка”, “Дзіцячая літаратура”, “Тэатральны” – дапамогуць наведвальніку глыбей зразумець, у якіх варунках стваралася нацыянальная літаратура, паглыбіцца ў атмасферу пэўнага часу.

Важнай кропкай пастаяннай экспазіцыі “Беларуская літаратура другой паловы ХХ стагоддзя” з’яўляецца інтэрактыўная “Літаратурная карта Беларусі”, вандроўка па якой дазваляе ўпэўніцца, што беларуская літаратура бaгaтaя нa яpкiя i caмaбытныя твopчыя iндывiдyaльнacцi пicьмeннiкaў, дaзвaляe гaвapыць пpa эcтэтычнyю вaжкacць i paзнaплaнaвacць мacтaцтвa cлoвa.

Экспазіцыя працуе:

панядзелак-аўторак, чацвер-субота – 9.30–17.30 (каса працуе да 17.00),

серада – 9.30–19.00 (каса – да 18.30).

Чакаем па адрасе: г. Мінск, вул. М. Багдановіча, 13.

Тэл. для даведак і папярэдняга запісу на экскурсіі:

(17) 363-56-21, (17) 395-44-47.