Падзеі не знойдзены.

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: An access token is required to request this resource.
Type: OAuthException
Solution: See here for how to solve this error

Date

21 снеж 2020 - 18 чэрв 2021

Time

All Day

Літаратурны музей Петруся Броўкі запрашае на выставу “Акадэмік Мікалай Нікольскі: жыццё ў гісторыі”

Экспазіцыя распавядае пра выдатнага вучонага, які стаяў ля вытокаў стварэння Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта, быў кіраўніком секцыі этнаграфіі і фальклору Інстытута гісторыі Акадэміі навук БССР, а пазней узначаліў і сам інстытут. Амаль з самага пачатку стварэння БДУ ён узначаліў кафедру гісторыі старажытнага свету і сярэдніх вякоў, а пасля яе падзелу ў 1938 г. – кафедру гісторыі старажытнага свету.

У 1946 г. Мікалая Міхайлавіча абралі членам-карэспандэнтам Акадэміі навук СССР па спецыялізацыі “Старажытная гісторыя, гісторыя Старажытнага Усходу”. Свае шматлікія працы выбітны даследчык прысвяціў пытанням гісторыі рэлігіі і праваслаўнай царквы, бібліістыкі, Старажытнага Усходу, этнаграфіі і фальклору Беларусі.

Першы на тэрыторыі Беларусі ўніверсітэт з’яўляецца і alma mater Петруся Броўкі (паэт скончыў літаратурна-лінгвістычнае аддзяленне педагагічнага факультэта БДУ ў 1931 годзе). У 1951 годзе акадэмік М.Нікольскі засяліўся ў дом па адрасе вул. Карла Маркса, 30, кватэра 3. У тым жа годзе наваселле тут справіў і П.Броўка, кватэра № 4 якога размясцілася паверхам вышэй. З гэтага моманту пачалося суседства выкладчыка і выпускніка, абодвух знакавых людзей для беларускай культуры.

На выставе прадстаўлены асабістыя рэчы акадэміка і частка яго архіва, якія раскрыюць нам факты яго біяграфіі. Праз жыццё і працу гісторыка і акадэміка Мікалая Нікольскага мы можам лепш зразумець эпоху, сведкам якой ён быў.

Выстава працуе да 18 чэрвеня 2021 года.

Месца правядзення: Літаратурны музей Петруся Броўкі (г. Мінск, вул. К.Маркса, 30).

Кантактныя тэлефоны: (017) 363-97-50, (017) 342-09-81.