Запрашаем на пастаянную экспазіцыю!

2020-11-26 - 2020-12-31
12:00 AM
дзяржаўны музей гісторыі беларускай ліатаратуры (1)

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: An access token is required to request this resource.
Type: OAuthException
Solution: See here for how to solve this error

Date

29 Каст 2020 - 20 студ 2021

Time

All Day

Часовая літаратурна-дакументальная экспазіцыя “Творчасць як жыццё…”

Рады паведаміць, што 29 кастрычніка ў музеі распачынае работу часовая літаратурна-дакументальная экспазіцыя “Творчасць як жыццё…”, прымеркаваная да юбілеяў знакамітых беларускіх драматургаў: 100-годдзя з дня нараджэння Андрэя Макаёнка, 90-годдзя з дня нараджэння Алеся Петрашкевіча і 70-годдзя Аляксея Дударава.

💥Народны пісьменнік Беларусі Андрэй Макаёнак (1920–1982 гг.) узбагаціў беларускую драматургію новымі жанрамі, такімі як трагікамедыя, сатырычная камедыя, камедыя-рэпартаж, сентыментальны фельетон і інш.

💥Алесь Петрашкевіч (1930–2012 гг.) працаваў ў розных жанрах драматургіі і распрацоўваў тэму гістарычнага мінулага Беларусі як у сваіх п’есах, так і будучы кіраўніком цэнтра па выданні гісторыка-дакументальных хронік “Памяць”.

💥Аляксей Дудараў (нар. 1950 г.) рэалізуе сябе ў жанры гістарычнай драмы. Яго творы вызначаюцца вастрынёй маральнай праблематыкі, псіхалагізмам, аналітычнасцю.

Побач з прадметамі з фондаў музея на экспазіцыі прадстаўлены матэрыялы Беларускага дзяржаўнага архіва-музея літаратуры і мастацтва, “Гасцёўні Уладзіслава Галубка”, сямейных архіваў Алы Андрэеўны Макаёнак, Таццяны Аляксееўны Петрашкевіч і мастака-пастаноўшчыка Дзмітрыя Максімавіча Мохава (эскізы да спектакляў А.Макаёнка і А.Дударава), якія раскрываюць лепшыя здабыткі нацыянальнай літаратуры ў жанры драматургіі.

Запрашаем!💫

❗Месца: вул. М.Багдановіча, 13.
Кантактны тэлефон: (017) 363-56-21.