Запрашаем на пастаянную экспазіцыю!

2020-07-13 - 2020-12-31
12:00 AM
дзяржаўны музей гісторыі беларускай ліатаратуры (1)

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: An access token is required to request this resource.
Type: OAuthException
Solution: See here for how to solve this error

Date

18 сак 2020 - 15 чэрв 2020

Time

All Day

Часовая літаратурна-дакументальная экспазіцыя “Бласлаўлёныя Кушляны Францішка Багушэвіча”

У Дзяржаўным музеі гісторыі беларускай літаратуры дзейнічае часовая літаратурна-дакументальная экспазіцыя “Бласлаўлёныя Кушляны Францішка Багушэвіча”.

21 сакавіка адзначаецца 180-годдзе з дня нараджэння знакамітага паэта-дэмакрата, публіцыста, грамадскага дзеяча і народнага адваката Францішка Багушэвіча. Сваё 30-годдзе святкуе сёлета і ўнікальны для краіны музей – “Музей-сядзіба Францішка Багушэвіча “Кушляны”.

Цэнтральнай кропкай экспазіцыі з’яўляецца мастацкі вобраз родных мясцін творцы. Сядзіба Багушэвічаў у Кушлянах непарыўна звязана з лёсам пісьменніка: ад першых крокаў і да апошняга ўздыху. Сам Францішак Багушэвіч у вершы “Мая хата” падкрэслівае:

“Не буду мяняцца хоць бы і на замкі, –

Калок свой мілейшы, як чужыя клямкі…”

Блізкія сэрцу Францішка Багушэвіча мясціны, уцалелыя будынкі з усёй прылеглай тэрыторыяй, самі краявіды, дарогі, з якімі было звязана яго жыццё, маюць вялікае значэнне для вывучэння і асэнсавання творчасці пісьменніка. Сярод прадстаўленых на экспазіцыі матэрыялаў – рэдкія фотакарткі і рэчы сям’і пісьменніка, радавод Багушэвічаў, рарытэтныя выданні твораў і бясконцыя краявіды кушлянскага кутка ў фатаграфіях майстроў. Экспазіцыя дае адказ на пытанне, як захавалася і паўплывала на творчасць пісьменніка унікальная сядзіба ХІХ ст.

Кантактны тэлефон: (017) 334-56-21, 335-44-47.