Адам Багдановіч. Яўген Чырыкаў. Максім Горкі. На скрыжаванні лёсаў

мба

ПРЭС-РЭЛІЗ

28 лістапада 2018 года а 18-й гадзіне адбудзецца прэзентацыя мастацка-дакументальнай выставы “Адам Багдановіч. Яўген Чырыкаў. Максім Горкі. На скрыжаванні лёсаў”, прысвечанай 150-годдзю з дня нараджэння класіка рускай літаратуры М.Горкага.

Адам Багдановіч, бацька геніяльнага беларускага паэта, і Максім Горкі, вядомы рускі пісьменнік, сябравалі на працягу многіх дзесяцігоддзяў. Іх сяброўства пачалося пасля пераезду сям’і Багдановічаў у Ніжні Ноўгарад, у 1896 годзе. Знаёмства адбылося дзякуючы Яўгену Чырыкаву, рускаму пісьменніку, служачаму Лібава-Роменскай чыгункі.

Яго рэкамендацыйны ліст да Аляксея Максімавіча Пешкава паспрыяў таму, што Багдановічы апынуліся ў цэнтры грамадскага і культурнага жыцця Ніжняга Ноўгарада, трэцяга па колькасці жыхароў горада Расійскай імперыі, пазнаёміліся з выбітнымі ніжагародцамі.

У экспазіцыі мастацка-дакументальнай выставы “Адам Багдановіч. Яўген Чырыкаў. Максім Горкі. На скрыжаванні лёсаў” прэзентуюцца каштоўныя прадметы з фондаў Літаратурнага музея Максіма Багдановіча – успаміны, фатаграфіі, дакументы, перапіска. Яны – яскравыя сведкі ніжагародскага перыяду жыцця сям’і Багдановічаў, сяброўства Адама Багдановіча з Максімам Горкім, Кацярынай Пешкавай, прадстаўнікамі ніжагародскай інтэлігенцыі.

Частка экспазіцыі знаёміць з жыццём і дзейнасцю Яўгенія Мікалаевіча Чырыкава, вядомага рускага пісьменніка, грамадскага дзеяча, яркага прадстаўніка літаратурнага працэсу к. XIX – пач. XX стст. у Расійскай імперыі.

Адам Багдановіч, Максім Горкі, Яўген Чырыкаў стасаваліся паміж сабою, на жаль, усе разам так і не сустрэліся, не паразмаўлялі на грамадскія тэмы, не абмеркавалі сусветную палітыку, не паразважалі на тэмы старажытнай ці сучаснай літаратуры. Але яны былі звязаны геаграфічна – праз Мінск, Ніжні Ноўгарад, Маскву, Самару, былі звязаны духоўна, адыгралі сваю ролю ў жыцці іншых і ў гісторыі…

Выстава працуе з 29 лістапада 2018 года па 15 лютага 2019 года

Літаратурны музей Максіма Багдановіча

г.Мінск, вул. М.Багдановіча, 7а

тэл.: (017) 334 07 61, (017) 334 42 69

maksimbagdanovich@gmail.com

Экскурсіі праводзяцца штатнымі навуковымі супрацоўнікамі.