07 крас 2022 - 03 Май 2022
Expired!

Мастацка-дакументальная выстава “Партрэт Мастака ў інтэр’еры музея”

Запрашаем на прэзентацыю

мастацка-дакументальнай выставы

“Партрэт Мастака ў інтэр’еры музея”

да юбілею Генадзя Чыстага

7 красавіка 2022 года а 17-й гадзіне

Слова экспазіцыя паходзіць ад лацінскага “expositio” – выстаўляць, што азначае ў шырокім сэнсе сукупнасць вызначаных прадметаў, выстаўленых для агляду. Віртуознасць выканання экспазіцыі робіць яе цэласным творам мастацтва – канцэптуальна прадуманым, функцыянальна насычаным і эстэтычна выразным. Вялікую ролю ў гэтым адыгрывае музейны мастак.

Генадзь Рыгоравіч Чысты – вядучы мастак Дзяржаўнага музея гісторыі беларускай літаратуры. Ён нарадзіўся 5 красавіка 1947 года ў г. Мінску. Скончыў Мінскае мастацкае вучылішча ў 1968 г., з’яўляецца членам Беларускага саюза мастакоў з 1994 г. Мастак стварыў серыю прац – партрэтаў музейных супрацоўніц, і гэта невыпадкова, бо вялікая частка яго творчага жыцця аказалася звязанай з беларускімі музеямі.

Сам сябе Генадзь Чысты сціпла называе мастаком-афарміцелем, але ён ніколі не быў простым афарміцелем музейных вітрын, якія займаліся толькі раскладкай экспанатаў. З першых дзён свайго супрацоўніцтва з музеямі ён выступае паўнапраўным удзельнікам творчага працэсу стварэння той ці іншай экспазіцыі, часам становіцца аўтарам мастацкай канцэпцыі. Ён шукае кансэнсус з музейнымі супрацоўнікамі ў пытанні колькасці і “якасці” экспанатаў, спрабуе выявіць і выбудаваць бачныя прадметныя і прасторавыя сувязі, каб наведвальнік адчуў сінхроннасць нашага часу і часу існавання-бытавання прадмета.

Мастацка-дакументальная выстава “Партрэт Мастака ў інтэр’еры музея”, прымеркаваная да прыгожага юбілею Генадзя Рыгоравіча Чыстага, прэзентуе яго шматгранную творчую дзейнасць, непарыўна звязаную з беларускімі музеямі. Выстава – гэта рэтраспектыва супрацы беларускага мастака і экспазіцыянераў, своеасаблівая “справаздача” і фундамент для будучых экспазіцыйных праектаў.

Выстава пряцягне сваю дзейнасць па 3 мая 2022 года.

Літаратурны музей Максіма Багдановіча

г. Мінск, вул. М.Багдановіча, 7а

тэл.: (017) 363 07 61, (017) 355 22 95

maksimbagdanovich@gmail.com

Музеі, у якіх Генадзь Рыгоравіч Чысты ствараў пастаянныя экспазіцыі:

• Ашмянскі краязнаўчы музей. 1989;
  • Музей-сядзіба Францішка Багушэвіча. Кушляны. 1990;
  • Дом-музей Максіма Багдановіча. Яраслаўль. 1992;
  • Мемарыяльны музей Максіма Багдановіча “Фальварак Ракуцёўшчына”. Ракуцёўшчына (першы пускавы комплекс 1994, другі пускавы комплекс 2004);
  • Лiтаратурны музей Кузьмы Чорнага. Цімкавічы. 1994;
  • Дом-музей Адама Міцкевіча. Навагрудак. 2001;
  • Дом-музей Янкі Купалы. Яхімоўшчына. 2001;
  • Калінкавіцкі краязнаўчы музей. 2002;
  • Музей гісторыі “Белпрамбудбанка”. Мінск. 2003;
  • Дом-музей М.Гарэцкага. Малая Багацькаўка. 2004;
  • Музей баявой славы. Гомель. 2005;
  • Дом-музей Я.Купалы. Вязынка. 2011;
  • Нацыянальны гісторыка-культурны музей-запаведнік “Нясвіж” (першы пускавы комплекс 2008 г., другі пускавы комплекс 2011 г., паляўнічая зала, арсенал 2012 г.).

Музеі, у якіх Генадзь Рыгоравіч Чысты ствараў часовыя экспазіцыі:

• Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь. Мінск;
  • Дзяржаўны музей гісторыі беларускай літаратуры. Мінск;
  • Літаратурны музей Максіма Багдановіча. Мінск;
  • Літаратурны музей Петруся Броўкі. Мінск;
  • Дзяржаўны літаратурны музей Янкі Купалы. Мінск;
  • Гісторыка-культурны музей-запаведнік “Заслаўе”;
  • Гомельскі палацава-паркавы ансамбль і інш.

The event is finished.