08 - 25 Каст 2024
Ongoing...

Выстава “Фронт трымае Васіль Цёркін”

8 кастрычніка 2024 года а 18-й гадзіне Літаратурны музей Петруся Броўкі запрашае на адкрыццё выставы “Фронт трымае Васіль Цёркін”, прысвечанай знакамітаму твору Аляксандра Твардоўскага (1910–1971) – паэта, класіка рускай літаратуры. Выстава прадстаўляе ілюстрацыі мастака Арэста Вярэйскага да паэмы Аляксандра Твардоўскага са збору Смаленскага дзяржаўнага музея-запаведніка.

З ранніх гадоў Аляксандр Твардоўскі пісаў нататкі і вершы для смаленскіх выданняў, а ў 1927 г. пераехаў у Смаленск. У 1932-1934 гг. Твардоўскі вучыўся ў Смаленскім педагагічным інстытуце, але дыплом аб вышэйшай адукацыі атрымаў у Маскоўскім інстытуце філасофіі, літаратуры, гісторыі. У 1934 г. быў прыняты ў Саюз савецкіх пісьменнікаў.

Вялікі ўплыў на творчасць паэта аказала Вялікая Айчынная вайна, у якой ён прыняў удзел у якасці ваеннага карэспандэнта. Увесну 1942 г. Твардоўскі прыступіў да працы над паэмай “Васіль Цёркін”, першыя главы якой былі апублікаваныя ў верасні 1942 г. у франтавой газеце “Чырвонаармейская праўда”. У паэме аўтар казаў пра найважнейшыя чалавечыя каштоўнасці: пра жыццё і смерць, пра каханне да радзімы, пра гонар і абавязак. “Цёркін” стаў сапраўды ўсенародным творам, які цёпла прынялі як на фронце, так і ў тыле.

Прызнаным ілюстратарам паэмы “Васіль Цёркін” стаў мастак “Чырвонаармейскай праўды” Арэст Георгіевіч Вярэйскі (1915–1993), ураджэнец Смаленскай губерні. Натурныя малюнкі з маладога карэспандэнта Васіля Глотава сталі асновай для мастацкай выявы галоўнага героя, ухваленай паэтам. Ва ўсіх публікацыях паэмы гэты знойдзены вобраз захоўваўся, мяняліся толькі каляровае рашэнне і тэхніка выканання.

Выстава працуе да 25 кастрычніка 2024 года.

Уваход на адкрыццё вольны.

Адрас: г. Мінск, вул. К.Маркса, 30.

Кантактны тэлефон: +375 (17) 342-09-81.

days

hours